۱۴۰۲ جمعه ۷ مهر
English
صفحه اصلی
معرفی بخش دیهوک


بخش دیهوک با وسعتی معادل 23 هزار کیلومتر مربع و 11هزار نفر با 40 روستای دارای سکنه که از مجموع این روستاهای دارای شورای اسلامی ( اصفهک ، چیروک ، سرند، ماودر، پیکوه ، رضویه ، امیرآباد، امامزاده علی ، سعیدآباد، اسماعیل آباد ، دهنو ، زنوغان، عرب آباد، اسفندیار، مرغوب ، نای بند و زردگاه) و 14 روستا دارای دهیاری می باشد (روستای سعیدآباد و امیرآباد فاقد دهیاری) و یک شهر (دیهوک) در فاصله 85 کیلومتری جنوب شرقی طبس و 220 کیلومتری مرکز استان قرار گرفته است.

بخش دیهوک از شمال به شهرستان فردوس (خراسان جنوبی )، از جنوب به شهرستانهای راور وکوهبنان ( استان کرمان ) ،از شرق به شـهرستان بیرجنــد ( خراسان جنوبی ) و از طرف غرب به شهرستان طبس متصل و دارای دو دهستان به نام های دیهوک و کویـــر می باشد.

دیهوک دارای آب و هوای گرم و کویری بوده و بالاترین درجه حرارت سالیانه در ماههای تیر و مرداد 48 درجه سانتیگراد و کمترین درجه حرارت در ماههای دی و بهمن 10- درجه سانتیگراد می باشد.

این بخش دارای 2 اداره مستقل (راه وشهرسازی و شهرداری )و 25 نمایندگی ادارات و نهادها می باشد ، تعداد واحدهای آموزشی 32 واحد ، 2 واحد در مقطع دبیرستان، 6 واحد درمقطع راهنمایی و 24 واحد در مقطع ابتدایی است .

بزرگترین معادن ذغالسنگ کشور در این بخش وجود دارد معادن زغالسنگ پروده 1و2و3 ، شرکتهای نگین ، معدنجو ، تخت زیتون با حدود 2200 نفر نیروی کار و همچنین شرکت ماسه ریخته گری چیروک با 46 نفر نیروی شاغل وتولید روزانه حدود 15 تن ماسه ریخته گری در حال فعالیت هستند.

در این بخش اماکن زیارتی امامزاده زرگ ، امامزاده علی ، پیربنو و امامزاده شیخ احمد زنوغان وجود دارد.

آثار تاریخی این بخش شامل بافت تاریخی روستاهای اصفهک ، نای بند ، اسفندیار و پیکوه است و روستاهای نای بند ، اصفهک و سرند جزء روستاهای هدف گردشگری می باشد.

در حوزه کشاورزی و دامداری این بخش دارای 512 هکتار سطح کشت محصولات زراعی و 556 هکتار باغی بوده و 62 رشته قنات ، 22 دهانه چشمه و 10 حلقه چاه موتور کشاورزی در آن فعال می باشد . اغلب محصولات کشاورزی شامل : سبزیجات ، محصولات باغی ، زعفران ، جو ، گندم است و تعداد 2 واحد مرغداری صنعتی و 4 واحد مجتمع دامداری (دوواحد شیری و دو واحد گوشتی ) در حال فعالیت می باشد.

تاریخ به روز رسانی: 1399/04/28
تعداد بازدید: 25319
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal